NAZDAR BAZAR!

Kutilové všech zemí, spojte se... Tady poradíme všem mamínkám, tatínkům a jiným špekulantům, kteří místo toho, aby něco pořádně dělali, tak serfují na netu a hledají nejjednodušší řešení. Ano, to jste právě Vy! Nebo ne? Já nevím...

Prostředí s nebezpečím výbuchu – co se musí dodržovat?

Posted in Interiér.

Takový obyčejný, všudypřítomný prach, může být vlastně nějak škodlivý? To byste se divili, protože prach patří k nejrozšířenějším škodlivinám a rozsah škodlivých účinků na lidský organismus je opravdu velký. Naštěstí se na to myslí a prašnost na pracovištích je kontrolována legislativou a normami. V tomto článku se podíváme na to, co prach způsobuje a jak se jej můžeme zbavit.

Průmyslové odsávání

Kontakt člověka s prachem

Prach do lidského organismu nejčastěji proniká zejména dýchacími cestami, které je do jisté míry filtrují. Hrubý prach zadržují horních cesty dýchací, které mají "samočistící" vlastnost. Menší částice prachu pronikají dál až postupně do plicních sklípků. Právě tato kategorie je ze všech nejnebezpečnější.

Zdroje a druhy prachu

Částice prachu se řadí mezi tzv. polydisperzní tuhý aerosol, vznikající lidskou činností, nejčastěji při opracovávání pevných materiálů. Látky biologického původu se označují jako bioaerosol. Velikost prachu se pohybuje od 1 až po 100 µm. Při různých procesech vznikají typické rozměry prachu, zejména však:

  • tepelné procesy – částice 0,01 až 0,5 µm,
  • chemické oxidačních procesy – částice 0,1 až 1 µm.

Onemocnění plic způsobené prachem

Velmi často se hovoří v kontextu s prašným prostředím o onemocnění Pneumokonióza. O co se vlastně jedná? Pneumokonióza neboli zaprášení plic je následkem inhalace prachu v plicích po dobu několika let. Toto onemocnění se dělí na:

  • kolagenní
  • nekolagenní.

Průmyslové odsávání

První zmíněný druh, tedy nekolagenní se vyznačují zadržením prachu v plicích, která vyvolá mírnou reakci, ale nedochází k ovlivnění funkčnosti plic. Naopak kolagenní pneumokonióza způsobuje v plicích zánětlivou reakci, která utvoří kolagenní vazivo. Toto vazivo následně poruší plicní tkáň a poškodí funkci dýchání.

Odstranění prachu

Abychom docílili co největší odstranění prachu, musíme ke zdrojům prašnosti umístit výkonné průmyslové odsávání. Ty jsou nejčastěji napojeny vzduchotechnikou k filtračním jednotkám, které jsou vybaveny nejrůznějšími filtry pro dokonalé odfiltrování. Jedničkou na trhu je společnost TIGEMMA, která se problematikou čistého vzduchu v průmyslu zabývá již několik let.

 

Guestbook is loading comments...